Tehničar cestovnog prometa

Promet i logistika

(četverogodišnji program)

Doškolovanje

Tehničar cestovnog prometa prikuplja, analizira i prati podatke koji su bitni za obavljanje usluga u cestovnom prometu putnika i tereta te organizira ekonomično i sigurno iskorištavanje vozila. Njegovi su poslovi raznoliki, a ovise o mjestu rada.

Tehničar cestovnog prometa sudjeluje u izradbi kalkulacija cijena putničkog i teretnog prijevoza. Sudjeluje i u izradbi redova vožnje u putničkom cestovnom prijevozu. On vodi dokumentaciju koja je potrebna pri obavljanju otpremničko-špediterskih obveza. Obavlja i administrativne poslove osiguravanja putnika i tereta.

Tehničari cestovnog prometa zaposleni na autobusnim kolodvorima i cestovnim teretnim terminalima vode brigu o organizaciji dovoza i odvoza putnika i tereta. Organiziraju rad službi koje rješavaju probleme kašnjenja prijevoza te zagubljenog ili nestalog tereta. U poduzećima koja se bave uslugama prijevoza putnika ili tereta u gradskom, prigradskom, međugradskom i međunarodnom prometu vode brigu o ekonomičnosti uporabe i ispravnosti voznog parka. Posao se odnosi na tehničke preglede, registraciju vozila, osiguravanje vozila i putnika, nabavu rezervnih dijelova, goriva, maziva te nadzor osoblja za održavanje vozila. U slučaju prometne nezgode vozila iz njihova prometnog parka, surađuju s prometnom policijom i osiguravajućim društvima da bi se obavio očevid te utvrdila nastala šteta. Tehničari cestovnog prometa vode i skladišno poslovanje u skladištima cestovnih teretnih terminala. Manji broj organizira i unajmljuje osobna i teretna vozila (tzv. rent-a-car).

Tehničari cestovnog prometa rade i u prometnoj policiji na poslovima statističke evidencije, analize i praćenja podataka vezanih uz odvijanje prometa: gustoća i oscilacije prometa, prometni zastoji, prometne nezgode, vrste prometnih prekršaja i ostalih događaja koji su bitni za sigurno i redovito odvijanje prometa.

Tehničari cestovnog prometa koriste se u radu računalima s prilagođenim programima, prometnim kartama koje prikazuju različite situacije u prometu, cestovnim kartama te različitim dokumentima i uputama za njihovu primjenu. Da bi ostvarili brzu komunikaciju sa suradnicima, često se služe telefonom, mobitelom, radiovezom i automobilom.

Osnove prijevoza i prijenosa

Računalstvo

Goriva i maziva

Zaštita na radu

Cestovne građevine

Strojarstvo

Cestovna vozila

Propisi u cestovnom prometu

Prva pomoć u cestovnom prometu

Prijevoz tereta

Prometna tehnika

Poslovanje poduzeća u cestovnom prometu

Ekonomika prometa

Prijevoz putnika

Otpremništvo

Nastavak obrazovanja Školovanje za tehničara cestovnog prometa traje 4 godine. Nakon završene srednje škole može se nastaviti školovanje za inženjera cestovnog prometa na Fakultetu prometnih znanosti.

Tehničari cestovnog prometa mogu se zaposliti u poduzećima ili dijelovima poduzeća koja se bave uslugama cestovnog prometa putnika ili tereta, autobusnim kolodvorima i cestovno-teretnim terminalima, u prometnoj policiji, poduzećima za unajmljivanje vozila, stanicama za tehnički pregled vozila. Mogu otvoriti i vlastito prijevozničko poduzeće.

Sprema

Završavanjem programa polaznici stječu srednju stručnu spremu – zanimanje:

TEHNIČAR/KA CESTOVNOG PROMETA